HRADY A ZÁMKY HISTORICKÁ MISTA CÍRKEVNÍ PAMÁTKY PAMÁTKY UNESCO HOME PAGE HOME PAGE 15 KRKONOŠE 14 SEVERNÍ MORAVA A SLEZSKO 13 STŘEDNÍ MORAVA 12 JIŽNÍ MORAVA 11 VYSOČINA 10 VÝCHODNÍ ČECHY 09 ČESKÝ RÁJ 08 ČESKÝ SEVER 07 SEVEROZÁPADNÍ ČECHY 06 ZÁPADOČESKÉ LÁZNĚ 05 PLZEŇSKO 04 ŠUMAVA 03 JIŽNÍ ČECHY 01 PRAHA 02 OKOLÍ PRAHY PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY KONGRESOVÁ TURISTIKA AKTIVNÍ DOVOLENÁ PŘÍRODA LÁZNĚ 14 SEVERNÍ MORAVA A SLEZSKO 13 STŘEDNÍ MORAVA 12 JIŽNÍ MORAVA 11 VYSOČINA 04 ŠUMAVA 03 JIŽNÍ ČECHY
Středa 09.07.2025
 

REGION STŘEDNÍ MORAVA
Vyhledávací centrum
Rejstřík regionu
Databanka akcí
Dopravní přístupnost
Destinační management
Příroda a její ochrana
Biosférická rezervace UNESCO
Chráněná krajinná území
Přírodní zajímavosti
Jeskyně a propasti
Vrcholy, hřebeny, sedla
Fauna a flora
Naučné stezky
Památky a zajímavosti
Památky UNESCO
Památky a architektura
Církevní památky
Hrady a zámky
Kultura, zábava, sport
Kultura a zábava
Sport a relaxace
Zimní sporty
Aktivní dovolená
Folklor a tradice
Etnografický region
Etnografický subregion
Folklorní sdružení
Folklorní soubory
Folklorní festivaly
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla a výrobky
Turistika a volný čas
Agroturistika
Pěší turistika
Cykloturistka
Vodní turistika a sporty
Vinařská turistika
Pohádkové regiony
Lázeňství
Lázeňská zařízení
Lázeňské domy a sanatoria
Kongresová turistika
Výstavy a výstaviště
Kongresová centra
Ubytování a stravování
Autokemp, kemp, tábořiště
Hotely, penziony
Chaty a chalupy
Rekreační areály
Další ubytování
Restaurace
Příjemné posezení
Gastronomické speciality
Království perníku

Historie obce Jívka [ Historie (archivní dokument) ]

První zmínkou o obci v roce 1356 se datuje více jak 640-ti letá historie této vesnice, tehdy nazývané "Wernherivilla". Původ jména Verneřovice odvozuje ves od osobního jména Verner a v průbehu století se název měnil. Tak v roce 1371 je připomínána jako "Wernherzowicz", roku 1415 jako "Wernyerzowicz", 1542 "Werznirzowicze", 1607 jako "ves Cziesky Werniržowicze s mlejnem na potoce Werniržovskym", 1790 již "Ober-Bohmisch-Wernersdorf, Cžesky Werneržovice horni".

Osídlení obce má pravděpodobne souvislost s osídlováním kraje rodem erbu třmene, který ve 13. století držel Stárkovsko, panství Skály a Adršpach.

Prvními známými představiteli tohoto rodu byli Rubín a Bohuš ze Stárkova. Bohušův syn Rubín ze Žampachu měl v držení kromě Stárkova také Verneřovice. Pravděpodobne v průbehu 14. století bylo sídlo panství přeneseno na hrad Skály, jehož majitelem je roku 1393 připomínán Matěj Salava z Lípy a později jeho syn Matěj mladší Salava, který měl zalíbení ve válečném remesle a spolu se sousedními majiteli hradu Vízmburk, Žaclér a Adršpach škodil ve Slezsku a Lužnici. Slezané však, aby učinili přítrž tomuto ř ádení, odkoupili tyto hrady a roku 1447 je vypálili a zbořili. Hrad Skály byl záhy znovu postaven a v letech 1466 až 1484 náležel Hanušovi z Varnsdorfu. Kromě hradu a podhradí skalského náležely k panství také hrad Adršpach, Stárkov, Bystré, Skalka, Studnice, Verneřovice, Jívka a Janovice. Po Hanušovi z Varnsdorfu odkoupil panství roku 1488 Hynek Špetle z Janovic a poté kníže Bartoloměj Minstrberský, vnuk krále Jiřího z Poděbrad.

Po úmrtí knížete Minstrberského převzal Skály opět Hynek Špetle a roku 1528 znovu měnily majitele. Za 2000 kop byly prodány Zdenkovi Lvu z Rožmitálu a Janu Krušinovi z Lichtemberku. Tito páni panství Rýzmburk a oba hrady Skály a Rýzmburk, zbořené hrady Adršpach, Střmen, Bystrý a Červenou horu se vším příslušenstvím prodali roku 1534 Janovi z Pernštejna. Roku 1544 zakoupil panství Bernard Žehušický z Nestájova. Hrad Skály obnovovat nechtěl, a proto postavil nový panský dům ve Stárkově. Ve znaku měli Žehušictí kus loukotě, kterou lze ješte dnes vidět na mezníku z roku 1559 mezi panstvím Skály, respektive Stárkov a Náchod, na svazích Jestřebích hor. Pred svou smrtí v roce 1563 (zemřel jako purkrabí hradeckého kraje) odkázal zámek Rýzmburk se statkem Skály "se zámky pustými, všemi, s městečkem Stárkovem" svému strýci Janovi Žehušickému. Po jeho úmrtí v roce 1564 následoval jeho bratr Hertvík, který měl v držení také Svojanov a Bystrý. V roce 1567 dochází znovu ke změne majitele, když prodal Hertvík pusté Skály a Adršpach, dvůr pod Skalami s pivovarem, vsi Zdoňov, Svatoňov s mlýnem, Horní a Dolní Adršpach, Hodkovice, Janovice a Libnou svým bratrancům, bratřím Bohdaneckým z Hodkova a ti je znovu prodali roku 1580 sestrám z Nestájova. Po rozdělení pozůstalosti mezi sestry obdrželi synové Lidmily z Nestájova, Zikmund a Bernard, bratři Čertorejští z Čertorej na Boroticích a Hrušovanech, zboží Sklaské a Stárkovské. Jako své sídlo zvolili nově postavenou tvrz na dvoře Skály, pod starým hradem. Významnou změnou v držbě majetku bylo v roce 1625 trvalé rozdělení panství Skály na Stárkovské a Skalské. Syn Zikmunda, Věnek Skoch, obdržel hrad Skály s tvrzí, pivovar, poplužní dvůr, vsi Žlábky u Hradu, Skalku, Studnici, Horní Verneřrovice, Javor, Metuji, Třmeny a dvůr Záboří.

UMÍSTĚNÍ

DALŠÍ INFORMACE: http://www.jivka.cz

AKTUALIZACE: uživatel č. 685 org. 2, 31.08.2004 v 13:13 hodin
Copyright 1998-2025 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
ATUR ČR
Podmínky členství ATUR ČR
Aktuality
Turistické regiony ČR
Turistické oblasti ČR