HRADY A ZÁMKY HISTORICKÁ MISTA CÍRKEVNÍ PAMÁTKY PAMÁTKY UNESCO HOME PAGE HOME PAGE 15 KRKONOŠE 14 SEVERNÍ MORAVA A SLEZSKO 13 STŘEDNÍ MORAVA 12 JIŽNÍ MORAVA 11 VYSOČINA 10 VÝCHODNÍ ČECHY 09 ČESKÝ RÁJ 08 ČESKÝ SEVER 07 SEVEROZÁPADNÍ ČECHY 06 ZÁPADOČESKÉ LÁZNĚ 05 PLZEŇSKO 04 ŠUMAVA 03 JIŽNÍ ČECHY 01 PRAHA 02 OKOLÍ PRAHY PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY KONGRESOVÁ TURISTIKA AKTIVNÍ DOVOLENÁ PŘÍRODA LÁZNĚ 14 SEVERNÍ MORAVA A SLEZSKO 13 STŘEDNÍ MORAVA 12 JIŽNÍ MORAVA 11 VYSOČINA 04 ŠUMAVA 03 JIŽNÍ ČECHY
Čtvrtek 28.03.2024
 

REGION STŘEDNÍ MORAVA
Vyhledávací centrum
Rejstřík regionu
Databanka akcí
Dopravní přístupnost
Destinační management
Příroda a její ochrana
Biosférická rezervace UNESCO
Chráněná krajinná území
Přírodní zajímavosti
Jeskyně a propasti
Vrcholy, hřebeny, sedla
Fauna a flora
Naučné stezky
Památky a zajímavosti
Památky UNESCO
Památky a architektura
Církevní památky
Hrady a zámky
Kultura, zábava, sport
Kultura a zábava
Sport a relaxace
Zimní sporty
Aktivní dovolená
Folklor a tradice
Etnografický region
Etnografický subregion
Folklorní sdružení
Folklorní soubory
Folklorní festivaly
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla a výrobky
Turistika a volný čas
Agroturistika
Pěší turistika
Cykloturistka
Vodní turistika a sporty
Vinařská turistika
Pohádkové regiony
Lázeňství
Lázeňská zařízení
Lázeňské domy a sanatoria
Kongresová turistika
Výstavy a výstaviště
Kongresová centra
Ubytování a stravování
Autokemp, kemp, tábořiště
Hotely, penziony
Chaty a chalupy
Rekreační areály
Další ubytování
Restaurace
Příjemné posezení
Gastronomické speciality
Království perníku

Festival V zámku a podzámčí

Přerov, 19. 6. 2011 - FOLKLORNÍ FESTIVAL ROZTANCOVAL HORNÍ NÁMĚSTÍ
Ještě nenastalo léto, ale v Přerově jej již přivítali. Stalo se tak během folklorního festivalu V zámku a podzámčí, jehož pátý, půlkulatý, ročník se konal v pátek a sobotu 17. a 18. června. Tuto nejvýznamnější národopisnou akci na území města Přerova pořádá od roku 2007 Folklorní soubor Haná Přerov ve spolupráci s Muzeem Komenského, Folklorním sdružením ČR a občanským sdružením Cukrle. Letošní ročník byl věnován lidovým zvykům spojeným s letním slunovratem, tedy magickým obdobím, které naše předky doslova fascinovalo a vzniklo mnoho zvyků, které se k němu vážou. Letošního ročníku festivalu se zúčastnilo 15 souborů z Moravy, 347 účinkujících a necelé 2 000 návštěvníků.
Podle původního plánu měl být celý festival zahájen v pátek dopoledne vzdělávacím programem Hledání zlatého kapradí. Z technických důvodů však byl zrušen. Zájemci o něj však nepřišli zkrátka
a zlaté kapradí hledali během sobotního dopoledne i části odpoledne na Horním náměstí. Již tradičně se v rámci festivalu konal na netradičním místě večerní pořad, který byl tentokrát určen i pro aktivní návštěvníky. Ti měli během pořadu Hoří, hoří svatojánský ohníček možnost zazpívat si a zatancovat s cimbálovou muzikou Primáš Přerov. Navíc jim pořádající soubor Haná Přerov v areálu Loděnice zatančil u svatojánského ohně. S počátkem noci se diváci dočkali i hudebně tanečního vyprávěni Mámení zlatého kapradí, ve kterém dvě hanácké tetky hledaly poklad, ale místo něj našly jen víly, čarodějnice, ohnivé mužíčky a zpívající Rusalku.
Hlavní program festivalu se odehrál na Horním náměstí v sobotu. S úderem desáté hodiny začal pořad Pohádkovými chodníčky, kterého se zúčastnily soubory umístěné na 2. a 3. místech krajských kol přehlídek dětských folklorních souborů. Do Přerova tak přijel soubor Hlubinka Ostrava, Hradišťánek Uherské Hradiště a Vizovjánek Vizovice. Mezi tematickými vystoupeními souborů pak zazpívaly finalistky regionálních kol soutěží ve zpěvu lidových písní Martina Zbožínková a Iva Táborská a místní hanácké pověsti vyprávěl Jan Raclavský ze souboru Kandrdásek Přerov. Kolem poledne nastal čas určený dětské pěvecké soutěži O zámecký klíč. Celkem 15 finalistů bojovalo o přízeň čtyřčlenné poroty. Děti při jejich zpěvu lidových písní doprovázela CM Primáš. Šťastní vítězové byli samozřejmě odměněni.
Sobotní odpoledne patřilo pásmu lidových souborů Na svatého Jána létu otvírá se brána. Nejprve se představily nehanácké soubory Cikne čhave z Nového Jičína, Lipina Vracov a Ondřejnica ze Staré Vsi nad Ondřejnicí, poté zatancovaly a zazpívaly soubory hanácké. Byl to dětský soubor Trávníček Přerov, Klas Kralice na Hané, Cholinka Cholina a Mánes Prostějov. Aby si diváci návštěvu festivalu poněkud zpestřili, mohli se zapojit do soutěže, ve které bylo jejich úkolem určit bylinné likéry a další tekutiny. Z celkem 18 soutěžících byli porotou určeni 3 nejlepší, kteří z 9 možných bodů získali 7 bodů. Ačkoli se odpoledne nebe kabonilo, nakonec nepršelo a program se naštěstí odehrál pod širou oblohou. To štěstí nemělo představení Pláštěnka Loutkového divadla Sokol Přerov Přerovský kašpárek, které bylo včas přesunuto z nádvoří zámku do Klubu Teplo. Divákům to však náladu nezkazilo a naopak se při této zábavné hře pro dospělé skvěle bavili.
Haná, folklorní soubor
Folklorní festival V zámku a podzámčí se konal za finanční spoluúčasti Ministerstva kultury ČR, statutárního města Přerova a Olomouckého kraje. Mediálními partnery festivalu byla Nejlepší adresa.cz a TV Přerov. Mezi sponzory festivalu patřil A. W. Loštice, Centropen Dačice, Hanácká kyselka a Pivovar ZUBR Přerov. Záštitu nad festivalem převzal hejtman Olomouckého kraje Ing. Martin Tesařík a náměstek hejtmana Olomouckého kraje Mgr. Radovan Rašťák. Příští ročník festivalu se bude zabývat láskou a erotikou a konat se bude 15. a 16. června.

Mgr. Lubor Maloň
ředitel festivalu
FS Haná Přerov
750 02 Přerov
tel.: 732 119 050
www.hanaprerov.cz
malon@prerovmuzeum.cz

DALŠÍ INFORMACE: Haná, folklorní soubor
Zveřejněno 20.06.2011 v 03:54 hodin
Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
ATUR ČR
Podmínky členství ATUR ČR
Aktuality
Turistické regiony ČR
Turistické oblasti ČR