HRADY A ZÁMKY HISTORICKÁ MISTA CÍRKEVNÍ PAMÁTKY PAMÁTKY UNESCO HOME PAGE HOME PAGE 15 KRKONOŠE 14 SEVERNÍ MORAVA A SLEZSKO 13 STŘEDNÍ MORAVA 12 JIŽNÍ MORAVA 11 VYSOČINA 10 VÝCHODNÍ ČECHY 09 ČESKÝ RÁJ 08 ČESKÝ SEVER 07 SEVEROZÁPADNÍ ČECHY 06 ZÁPADOČESKÉ LÁZNĚ 05 PLZEŇSKO 04 ŠUMAVA 03 JIŽNÍ ČECHY 01 PRAHA 02 OKOLÍ PRAHY PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY KONGRESOVÁ TURISTIKA AKTIVNÍ DOVOLENÁ PŘÍRODA LÁZNĚ 14 SEVERNÍ MORAVA A SLEZSKO 13 STŘEDNÍ MORAVA 12 JIŽNÍ MORAVA 11 VYSOČINA 04 ŠUMAVA 03 JIŽNÍ ČECHY
Neděle 19.05.2024
 

REGION STŘEDNÍ MORAVA
Vyhledávací centrum
Rejstřík regionu
Databanka akcí
Dopravní přístupnost
Destinační management
Příroda a její ochrana
Biosférická rezervace UNESCO
Chráněná krajinná území
Přírodní zajímavosti
Jeskyně a propasti
Vrcholy, hřebeny, sedla
Fauna a flora
Naučné stezky
Památky a zajímavosti
Památky UNESCO
Památky a architektura
Církevní památky
Hrady a zámky
Kultura, zábava, sport
Kultura a zábava
Sport a relaxace
Zimní sporty
Aktivní dovolená
Folklor a tradice
Etnografický region
Etnografický subregion
Folklorní sdružení
Folklorní soubory
Folklorní festivaly
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla a výrobky
Turistika a volný čas
Agroturistika
Pěší turistika
Cykloturistka
Vodní turistika a sporty
Vinařská turistika
Pohádkové regiony
Lázeňství
Lázeňská zařízení
Lázeňské domy a sanatoria
Kongresová turistika
Výstavy a výstaviště
Kongresová centra
Ubytování a stravování
Autokemp, kemp, tábořiště
Hotely, penziony
Chaty a chalupy
Rekreační areály
Další ubytování
Restaurace
Příjemné posezení
Gastronomické speciality
Království perníku

7. Jelenovršský milíř dohořel

Jelení Vrchy
Minulou sobotu 16. srpna 2014 postavili dobrovolní hasiči z Nové Pece na uhlišti nedaleko od Jeleních Vrchů již po sedmé milíř na pálení dřevěného uhlí, kteří se stali pro následující týden uhlíři.

Osou milíře byl "král" ze čtyřech čerstvých smrkových tyčí. Prostor mezi nimi vyplnili suchým chvojím. Prostřednictvím "krále" se měl oheň rozšířit do celého milíře.

Stejně jako v minulých letech stavěli jelenovrští uhlíři milíř se spodním zápalem. Po králi postavili nejprve "podlážku", či "rošt" nebo "most". Začali paprskovitým rozložením polen okolo "krále", při tom už bylo pamatováno na zapalovací kanál, který vedl od budoucího "pláště" milíře až ke "králi". Na ně pak byla rozložena polena podlahy. Pak už se stavěla na stojato polena a štěpiny, která se opírala o krála. Napřed první patro, na něm druhé. Úplný vrchol hromady dříví tvořil "čepec" milíře. Na stavbu milíře padlo přes deset prostorových metrů smrkového dřeva.

Další etapou bylo zřízení "pláště" v několika vrstvách. "Vnitřní plášť" tvořilo čerstvé smrkové chvojí, další vrstvou byly čerstvé drny. "Vnější plášť" byl z jílovité zeminy.

Pozdě odpoledne byl milíř připraven k zapálení.
Milíř hořel celý týden. Bylo třeba jej udržovat a střežit. Takový milíř není hračka pro děti, vždyť vnitřní teplota milíře hořícího bez přístupu vzduchu dodahuje až 1150 stupňů. Hasiči tedy byli ti nejvhodnější, kdo by mohl o milíř pečovat.

V sobotu 23. srpna 2014 byl milíř otevřen. Celý týden se uhlíři sázeli, kolik uhlí nakonec bude letos vytěženo. Největší sázka byla 460 kg. Sázky vycházely jistě ze znalosti množství vyrobeného dřevěného uhlí v minulých letech. Tak např. v roce 2012 to bylo 361 kg, v roce 2011 633,3 kg, v roce 2010 357,5 kg, v roce 2009 864 kg, v roce 2008 383 kg. Hned po vyhrabání uhlí se vážilo a vedla se pečlivá evidence. Po zvážení posledního kbelíku s uhlím "výpočetní středisko" ohlásilo výsledek: 608,5 kg dřevěného uhlí. Tomuto číslu byla nejblíž sázka Václava Hoška. Václav vyhrál lahvinku.
Schwarzenberský plavební kanál
Schwarzenberský plavební kanál
Schwarzenberský plavební kanál
Všechny akce plavební sezóny na Schwarzenberském plavebním kanálu, tedy i setkání s prací uhlířů, jsou součástí šumavského folklorního festivalu Setkání s tradicí na Schwarzenberském plavebním kanálu, který je členským festivalem Folklorního sdružení České republiky.

Na zajištění setkání s prací uhlířů u 7. jelenovršského milíře se výhradně podílel Sbor dobrovolných hasičů Nová Pec.

Projekt je spolufinancován z grantů Jihočeského kraje, města Prachatice a obce Nová Pec, ze sponzorského daru státního podniku Lesy České republiky a dalších sponzorů.

Partnery projektu jsou Správa Národního parku a chráněné krajinné oblasti Šumava a rakouský Tourismusverband Böhmerwald.

Partnery členských folklorních festivalů a lidových slavností Folklorního sdružení České republiky jsou: OSA, Národní ústav lidové kultury ve Strážnici, Český rozhlas, Mediatel. Radio Proglas, Dětská tisková agentura, Literární noviny, Muldimediální projekty a PRESSweb.

Ing. Hynek Hladík
CZ-38301 Prachatice
tel. +420 602272442
e-mail hladik.hynek@seznam.cz
www.schw-kan.com

Zveřejněno 24.08.2014 v 22:10 hodin
Copyright 1998-2024 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
ATUR ČR
Podmínky členství ATUR ČR
Aktuality
Turistické regiony ČR
Turistické oblasti ČR